Před úvodním workshopem
Nastudujte všechny materiály:
- Tyto úvodní informace
- Prezentaci „Úvodní workshop“
- Vysvětlivky a dodatky k úvodní prezentaci
- Záznamové archy k ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa; nastudujte obě verze – samotný záznamový arch; záznamový arch s vysvětlivkami
- Prezentace k cyklu workshopů 1-2
- Šablonu zápisu z workshopu, včetně šablony zápisu z workshopu s vysvětlivkami
Dále připravte materiály na úvodní workshop:
- Upravte si podle sebe prezentaci, vložte data workschopů vašeho CKP. Vše, co je nutné do prezentace vložit (individuální data CKP) je v prezentaci vyznačeno zeleně.
- Vhodné je pro každou MŠ vytisknout, posléze elektronicky zaslat záznamové archy pro ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa, aby si účastníci po zevrubném seznámení na úvodním workshopu mohli archy prostudovat
- Vhodné je vytisknout (nebo po setkání elektronicky zaslat) témata oblastního setkání
Řazení workshopů
- Úvodní setkání – základní informace o dění v CKP v tomto školním roce
- Dále pak opakujete cyklus 2 workshopů zaměřených na ověřování postupů práce s jednou Klokanovou kapsou:
- workshop: Seznámení s příslušnou Klokanovou kapsou
- workshop: Diskuse a výměna zkušeností z práce s Klokanovou kapsou
Po ověření jedné kapsy, opakujete cyklus dvou workshopů s další kapsou.
Kapsy ověřujete v tom pořadí, jak jsou číslovány:
1) Poskládej I. (rozvoj zrakové analýzy a syntézy)
2) Poskládej II. (rozvoj zrakové analýzy a syntézy)
3) Rozlišuj (rozvoj zrakové diferenciace)
4) Nasměruj (rozvoj prostorové orientace)
5) Porovnávej a přiřazuj (rozvoj matematických představ)
6) Dopočítej (rozvoj matematických představ)
Při seznamování s každou Klokanovou kapsou buďte důkladní, pečlivě projděte návody. Můžete tak předejít nedorozumění a případnému nepochopení pravidel používání. V návodech jsou kromě uvedení do kontextu uvedeny informace, jak stupňovat obtížnost úkolů apod. Většinou jsou připojeny náměty na další hry a činnosti. Bez prostudování a upozornění by se pak náměty her mohly opakovat.
V případě, že dvě setkání nebudou na ověření a výměnu zkušeností k jedné kapse stačit, můžete tématu věnovat i další workshop. To znamená, že s jednou Klokanovou kapsou budete pracovat 3 workshopy. Tuto skutečnost oznamte mailem vedení projektu.
Pravděpodobně nestihnete ověřit všech šest kapes. Dejte přednost kvalitě před kvantitou. V ověřování kapes pak budete pokračovat v příštím školním roce.
V případě, že máte materiály ověřeny dříve (např. většina účastníků s materiály pracovala v minulosti a pouze převádíte do projektové podoby), oznamte tuto skutečnost vedení projektu a můžete ve druhé polovině školního roku postupovat tak, že v první polovině workshopu si vyměníte zkušenosti a zpracujete záznamový arch ke Klokanově kapse, se kterou jste se seznámili v předchozím workshopu, a ve druhé polovině se seznámíte s kapsou další. K této variantě přistupujte pouze v případě, že většina účastníků má zkušenosti a pracovala v minulosti s Klokanovými kapsami a až po konzultaci s vedením projektu.
Prezentace a materiály k workshopům
K úvodnímu setkání použijte připravenou prezentaci. Prezentaci je však zapotřebí doplnit o některé konkrétní informace z vaší lokality (vyznačeno zeleně). Prezentaci je také možno si upravit podle potřeb a vašich zkušeností práce se skupinou.
Prezentace k cyklu workshopů – máte připraveny šablony prezentací. Tyto prezentace nejsou povinné. Zvažte, zda vám práci ve skupině ulehčují nebo naopak zatěžují.
K potřebě teorie a její zahrnutí do prezentací nechte vyjádřit účastníky CKP. Pokud potřebují si připomenout některá teoretická východiska, můžete čerpat z webových stránek projektu, metodik, které jsou v kapsách vloženy a další literatury. Pokud bude zapotřebí, může některý člen CKP připravit podklady do prezentace na příští setkání.
Kromě prezentace budete vždy při workshopech potřebovat metodiku (návod ke hře) a předlohové sešity, které jsou součástí každé Klokanovy kapsy. Tyto materiály je vhodné, aby měli účastníci z každé MŠ přineseny své. Lépe se tak s materiály seznámí, mohou si dělat poznámky apod.
Proto při ukončování jednoho cyklu, nezapomeňte účastníkům připomenout (vhodné je i upozornit do pozvánky), aby si materiály z kapsy, o které bude hovořeno příště, přinesly s sebou.
Výstupy z workshopů
- Zápis z workshopu
- Záznamový arch k ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa
Zápis z workshopu – zpracováváte do šablony po každém workshopu. Šablona zápisu je pro workshopy zaměřené na tvorbu pracovních listů a činností oproti loňskému roku upravená – viz šablona zápisu.
Záznamový arch k ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa zpracováváte vždy, když uzavíráte jeden cyklus věnovaný jedné kapse, zpravidla po 2 workshopech. Takže z tohoto druhého setkání zpracováváte oba výstupy Zápis z workshopu i Záznamový arch k ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa
Pokud daný časový úsek nebyl dostatečný, ověřování jedné kapsy prodlužujete o měsíc a tím i o jeden workshop, zpracováváte Záznamový arch k ověřování postupů práce s metodickou pomůckou Klokanova kapsa po 3 setkáních.
materiály ke stažení
Prezentace, šablona zápisu, záznamové archy a další.